Zabytki Rzymu

spalla67 / Pixabay

Włochy ze swoją stolicą, Rzymem, są częstym wyborem wakacyjnej destynacji czy też miesiąca miodowego. Ale podjęcie decyzji o wylądowaniu w tym mieście to dopiero początek – potem nadchodzi zwiedzanie! Jakie Rzym najważniejsze zabytki w sobie skrywa, obok których pod żadnym pozorem nie wolno przejść obojętnie? Jest ich naprawdę całkiem sporo, dlatego warto skorzystać z małej podpowiedzi.

Dotyk starożytności na wyciągnięcie ręki

Włoska stolica to zderzenie antyku, który nadal można dotykać, z modernizmem i współczesną urbanistyką. Przechadzając się nim, na chwilę można przenieść się w przeszłość, której oddech wciąż skrywa się w zabytkach, uliczkach i budynkach.

Tu trzeba zajrzeć

Rzym, choć sam w sobie jest tak zachwycający, że najchętniej usiadłoby się w kawiarnianym ogródku z filiżanką kawy i przyglądało mu ze spokojem, to miasto pełne zabytków, które należy zobaczyć jeżeli już się tu jest.

Koloseum

Pamiętające czasy walki gladiatorów i prześladowań pierwszych chrześcijan liczy sobie przeszło 2000 lat i zaliczane jest do cudów świata. Dawniej mogło pomieścić nawet 50 tysięcy widzów, obecnie przyciąga do siebie turystów z całego świata, którzy z chęcią wydadzą tych kilka euro, by poczuć niesamowitą magię, ale i pewną tęsknotę i brutalność tego miejsca.

Fontanna di Trevi

W Rzymie znaleźć można – czy raczej przespacerować się tuż przy nich – wiele fontann, jednak najsłynniejszą z nich jest Fontanna di Trevi. Zasilana jest przez wodę doprowadzoną akweduktem zbudowanym w 19 roku przed naszą erą. Wiąże się z nią przesąd – należy wrzucić do niej monetę w odpowiedniej ilości. Wrzucenie jednej ma zapewnić powrót do Rzymu, dwóch – przynieść romans, a trzech – to zwiastun ślubu. Monety są wyławiane z fontanny i przekazywane na cele charytatywne.

Panteon

Również liczy sobie ponad 2000 lat. Ta okrągła świątynia znajduje się na Piazza della Rotonda, a przyciąga do swojego wnętrza oculusem – zlokalizowanym na środku kopuły otworem o średnicy ośmiu metrów, który wpuszcza tu dzienne światło. Panteon jest miejscem pochówku królów Włoch i wybitnych artystów.