Najpopularniejsze płyty winylowe

Caranfinwen / Pixabay

Współcześnie wydawać by się mogło, że wszyscy korzystają z platform streamingowych i nie są im znane płyty winylowe. Okazuje się jednak, że Polacy wciąż chętnie kupują płyty CD oraz płyty winylowe. I nie tylko Polacy. W 2020 roku wzrosła sprzedaż płyt winylowych w Wielkiej Brytanii. Badania wykazały, że prawie 18% zakupionych w 2020 roku płyt to winyle – daje to liczbę 4,8 milionów.

W Wielkiej Brytanii najpopularniejszą płytą winylową roku 2020 była “Rumours” zespołu Fleetwood Mac. Tuż pod nią, na drugim miejscu uplasowała się płyta pod tytułem “(What’s The Story) Morning Glory?” autorstwa Oasis. Trzecie miejsce (wciąż podium!) zajęłą natomiast Amy Winehouse ze swoją płytą “Back To Black”.

Następnie legendarna i nigdy nie wychodząc z mody Nirvana i jej płyta winylowa “Nevermind”. Tuż pod ponadczasowym zespołem znalazła się nowoczesny i młody twórca Harry Styles z albumem pod tytułem “Fine Line”. Szóste miejsce zajęła niestarzejąca się nigdy Kylie Minogue z płytą “Disco”.

Pod Kylie uplasowała się kultowa grupa AC/DC i jej płyta pod tytułem “Power Up”. Następnym chętnie kupowanym winylem w 2020 roku było “Greatest Hits” zespołu Queen. Nieco słabszym wynikiem, aczkolwiek wciąż w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych płyt winylowych, cieszy się grupa Idles i ich krążek pod tytułem “Ultra Mono”. Na dziesiątym miejscu znalazły się Arctic Monkeys z winylem “Live At The Royal Albert Hall”.

Tak przedstawiała się popularność płyt winylowych w Wielkiej Brytanii, gdzie płyty te w 2020 roku cieszyły się wyjątkową i wręcz rekordową popularnością. W Polsce winyle także mają się dobrze. Najpopularniejszym okazał się album “Dark Side of the Moon” wciąż lubianych Pink Floydów.

Na drugim miejscu uplasowało się Alphaville ze swoim krążkiem “Forever Young” (dźwięki na granicy synth popu i rocka). Polskie podium winyli zamyka Led Zeppelin właściwie z trzema płytami (I, II i III), a po nim brytyjska rockowa grupa Marillion, heavy metalowa grupa – Iron Maiden, a także dwa krążki Pink Floyd (“Animals 2011 Remastered” i “The Wall (Limited Edition)”).