Jakie wyróżniamy rodzaje gitar?

meisjedevos / Pixabay

Gitara to powszechnie wykorzystywany instrument muzyczny. Sama nazwa dotyczy jednak bardzo złożonej grupy instrumentów, w której wyróżniamy przynajmniej kilka popularnych rodzajów. Warto zastanowić się nad tym, jakie rodzaje gitar znajdziecie w sklepach muzycznych lub w pracowniach lutniczych oraz czym one będą się charakteryzowały. Pozwoli to na wybranie rodzaju instrumentu, który będzie w pełni dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Jakie rodzaje gitar wyróżniamy? Oczywiście najbardziej popularnym rodzajem są gitary akustyczne, w których skład wchodzi wiele modeli. Jednym z nich jest gitara klasyczna, która używana jest zarówno przez profesjonalnych muzyków oraz przez amatorów, na przykład podczas wspólnego ogniska. Na rynku znajdują się gitary klasyczne oraz modele z 7,9 lub 12 strunami. Od gitary klasycznej pochodzi typowa gitara akustyczna. Na niej gra się przede wszystkim z wykorzystaniem kostki lub slide’a. Przeznaczona jest głównie do wykonywania muzyki akompaniującej.

Jakie są rodzaje gitar elektrycznych?

Kolejny ważny rodzaj to gitary elektryczne. Różnią się tym od klasycznych, że za wzmocnienie dźwięku odpowiada przetwornik elektromagnetyczny, który został umieszczony pod strunami instrumentu. W tym przypadku również mówimy o dość szerokim zbiorze instrumentów. Są to między innymi gitary elektryczne, basowe, elektroklasyczne, basowe akustyczne, czy też gitary typu cigar box guitar. Każda z nich będzie miała trochę inną specyfikę i przyda się przy graniu innej muzyki.

Niezależnie od wybranego rodzaju gitary, niezbędne jest jej regularne serwisowanie oraz prowadzenie napraw i konserwacji. W takich sytuacjach nie warto próbować tego we własnym zakresie. Optymalnym wyborem będzie serwis gitar. Warszawa to miejsce, w którym znajdują się wysokiej klasy pracownie lutnicze, które są w stanie serwisować oraz naprawiać nawet najbardziej wymagające sprzęty muzyczne, w tym gitary. Jedną z nich bez wątpienia jest https://www.luthier.com.pl/, z której ofertą warto się zapoznać.