Atrakcje w Kijowie

12019 / Pixabay

Położony nad rzeką Dniepr Kijów to stolica i największe miasto Ukrainy. Turyści odnajdują tutaj liczne zabytki i perły architektury ukryte pomiędzy blokami w stylu komunistyczny. Całość tworzy niezwykle klimatyczne miasto, które dynamicznie się rozwija i już teraz powala dostrzec punkty na mapie o niezwykłym potencjale turystycznym. Co warto zobaczyć, będąc w Kijowie?

Atrakcje w Kijowie

Kijów co warto zobaczyć? Symbolem miasta jest Sobór Mądrości Bożej w Kijowie. Monumentalna budowla o zielono-złotych kopułach jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Prace budowlane rozpoczęto w tym miejscu w XI wieku, a obecnie w gmachu znajduje się muzeum państwowe. Matka Ojczyzna to pomnik o wysokości 102 metrów, stanowiący element Muzeum Historii Ukrainy w II wojnie światowej. Wewnątrz pomnika znajduje się sala pamięci, w której na marmurowych ścianach wyryto imiona i nazwiska kilkunastu tysięcy żołnierzy ukraińskich i kilkuset robotników o statusach Bohaterów Związku Radzieckiego. To miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić amatorzy historii, lubujący się zwłaszcza w historii XX wieku. Znajdą tu ogrom informacji na temat działań wojennych w tej części Europy.

Dobre miejsca na spacer w Kijowie

Plac Niepodległości w Kijowie to centralny plac miasta, gdzie znajduje się mnóstwo obiektów uznawanych za najważniejsze zabytki miasta. Wystarczy odrobina uważności podczas spaceru, aby zobaczyć między innymi Lackie Wrota, kolumnę ze słowiańskim bóstwem Berehynią, pomnik Kozaka Mamaja czy pomnik Kija, Szczeka, Chorywa i Łabedzi, którzy według legend byli założycielami miasta. Plac Niepodległości był również świadkiem ważnych wydarzeń historycznych – to tutaj odbywały się protesty podczas słynnej pomarańczowej rewolucji. Z kolei Chreszczatyk to główna aleja Kijowa, gdzie znajduje się mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji. Mimo że została mocno zniszczona podczas drugiej wojny światowej, nadal znajdują się tutaj Giełda i Duma Miejska, Grand-Hotel National będący obecnie kinem czy Dom Kupiecki, które wybudowano w XIX wieku.