10 wskazówek, jak utrzymać porządek w urządzeniach przemysłowych

Archermech / Pixabay

Większość zakładów przemysłowych posiada rozbudowaną infrastrukturę i aby utrzymać sprawność urządzeń lub maszyn, należy zorganizować ich magazynowanie i utrzymywać je w czystości. Miejsce przechowywania jest pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, gdy sprzęt nie działa. Jeśli nie będzie on zorganizowany, nie będzie można szybko wykonać pracy.

1. Lista kontrolna sprzętu

Sporządź listę kontrolną całego sprzętu używanego w Twojej branży i zapisz na niej liczbę sztuk sprzętu. Pomoże to w kontrolowaniu sprzętu i pozwoli uniknąć jego utraty lub kradzieży.

2. Wybierz odpowiednią przestrzeń magazynową

Miejsce przechowywania to miejsce, w którym sprzęt będzie przechowywany, dlatego wybierz odpowiednią przestrzeń magazynową w zależności od wielkości i wagi sprzętu.

3. Dobrze przechowywać narzędzia

Zaleca się przechowywanie narzędzi w bezpieczny i pewny sposób. Należy upewnić się, że narzędzia znajdują się w bezpiecznym miejscu i że jest do nich łatwy dostęp. Ponadto należy przechowywać narzędzia w plastikowej osłonie, która ochroni je przed kurzem i korozją.

4. Zadbaj o to, aby miejsce przechowywania nie było zagracone

Jeśli będziesz trzymać sprzęt na podłodze, powstanie ogromny bałagan. Zamiast tego można przechowywać sprzęt na platformie lub na stojaku. Upewnij się również, że masz wystarczająco dużo miejsca do pracy i nie zagracaj przestrzeni roboczej.

5. Regularnie sprzątaj miejsce do przechowywania

Nie należy utrzymywać magazynu w nieuporządkowanym stanie, to bardzo ważne. Upewnij się, że raz w miesiącu sprzątasz miejsce do przechowywania i dbasz o to, aby było suche.

6. Unikaj używania kartonowych pudeł

Używaj plastikowych lub metalowych pojemników, aby przechowywać sprzęt w bezpieczny i pewny sposób. Jeśli masz dużą infrastrukturę, możesz użyć palet lub innych drewnianych skrzyń, aby przechowywać sprzęt w bezpieczny sposób.

7. Używaj sprzętu we właściwy sposób

Aby nie zagracać przestrzeni magazynowej, ważne jest, aby używać sprzętu we właściwy sposób. Jeżeli w magazynie przechowywane są narzędzia, należy się upewnić, że sprzęt jest używany w taki sam sposób, jak narzędzia.

8. Nie przechowuj ciężkiego sprzętu

Ciężki sprzęt, taki jak żuraw, należy zawsze przechowywać z dala od miejsca składowania. Nie zaleca się przechowywania żurawi i wózków widłowych w magazynie. Zawsze należy je przechowywać w oddzielnym miejscu.

9. Przechowuj sprzęt w bezpieczny sposób.

Przechowuj miejsce składowania i sprzęt w zamkniętym pomieszczeniu lub w sejfie. Upewnij się także, że nikt nie ma dostępu do klucza.

10. Zaplanuj konserwację i naprawę

Zaplanuj konserwację i naprawę sprzętu i upewnij się, że masz wszystkie niezbędne informacje. Jeśli niczego nie zaplanujesz, nigdy nie będziesz wiedział o konserwacji i naprawach sprzętu. Upewnij się więc, że masz plan, a będziesz mógł łatwo rozwiązać każdy problem.